Köpeklerde Hamilelik (Gebelik) Dönemi


Köpeklerde Hamilelik (Gebelik) Dönemi

Köpek sahibi olan kişiler için oldukça stresli bir dönem olarak belirtilen gebelik dönemi, köpeklerin sağlığı, bakımı ve beslenme durumlarının en hassas olduğu ve dikkatli davranışlar gösterilmemesi durumunda olumsuz etkilerin görülebileceği bir dönemdir. Bu dönem içerisinde veterinerler ile gerçekleştireceğiniz muayeneler oldukça önemli olup yapılması gereken adımların belirlenmesini sağlayacaktır. Köpekler, diğer hayvan türlerine göre oldukça kısa bir hamilelik süresi yaşarlar. Ortalama olarak 55 ile 70 gün sürecek bu dönem hakkındaki en net bilgiler başta da belirttiğimiz üzere doktor kontrolü ile anlaşılmaktadır.

Hamilelik sırasında köpeğiniz de fazı fiziksel ve ruhsal değişimler görülecektir. Hassaslık duyabileceği durumlar karşısında önlemleriniz başta almalı ve yavruların sağlıklı bir şekilde doğmaları için elinizden geleni yapmalısınız. İlk 20 gün bu durumların meydana gelmesini engelleyecektir. 20.. günden sonra gelişimleri başlayan yavrular en geç 70. günde dünyaya gelmektedir. 70 günü aşan hamilelik durumlarında ise büyük ihtimal bir sorun var demektir. Gerekli Ultrason işlemleri için veteriner ile iletişime geçmenizi önermekteyiz.

20. Gününden itibaren gelişmeye başlayan yavrular 30. ve 35. günlerde belirli olmaya başlarlar. Bu günlerde ortalama olarak boyları 4,5 – 5 cm olmakla birlikte organ yapılarının temelleri belirlenmiş olur. 48. günlerinde görünümlerini kazanmaya başlayan yavrular 10 santime erişerek yavaş yavaş tüylenmeye başlarlar. 60. günlerinde ise doğuma hazır olur, boylarını ise 15 16 cm e ulaştırarak gerekli şartları yerine getirmiş olurlar. Doğum anında anne genelde yalnız olmak ister. Bu konuda herhangi bir işlem yapmaya kalkmayın. Aksi halde ürkütebilir, yavruların zarar görmesine neden olabilirsiniz.

Em-pati Yönetimi Tarafından Değerlendirildi.
Göz atma tarihi:
İncelenen öğe:
Köpeklerde Hamilelik (Gebelik) Dönemi
Kalite:
51star1star1star1star1star

What's Your Reaction?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Beğenme Beğenme
1
Beğenme
Beğen Beğen
0
Beğen
Komik Komik
0
Komik
Sevgi Dolu Sevgi Dolu
0
Sevgi Dolu
Cool Cool
0
Cool
Yuh Yuh
0
Yuh

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köpeklerde Hamilelik (Gebelik) Dönemi