Kuşlarda Cinsiyet Ayrımı Nasıl Tespit Edilir


Kuşlarda Cinsiyet Ayrımı Nasıl Tespit Edilir

Kuşlarda Cinsiyet Ayrımı Nasıl Tespit Edilir

Kuşlar, hayvanlar alemi içerisinde özel bir yere sahip olup sıra dışı özellikleri nedeni ile insanoğlunun dikkatini her zaman çekebilmiştir. Diğer canlı türlerine bakımlarından başlayarak beslenmeleri ve yetenekleri tamamen farklı olup özel bir kategoride yer almaları ile tercihlerin üzerilerinde toplanmasında etkili bir faktör oluşturmaktadırlar. Kuşlar ile bilgi edinmek isteyen kişilerin en büyük sıkıntılarından birisi de cinsiyet ayrımının zor bir şekilde yapılmasıdır. Tüm çeşit için ortak bir tespit yönteminin olması nedeni ile başlıca birkaç tür için cinsiyet ayrımının nasıl yapılacağı konusunda paylaşımlarda bulunacağız.

Muhabbet kuşları için cinsiyet ayrımı tam olarak 8 aylıkken yapılabilmekedir. Kuş türleri arasında en kolay cinsiyet tespiti yapılabilen bu tür için yapmanız gereken tek şey burun deliklerine bakmaktır. Burun deliği mavi olması muhabbet kuşunun erkek olduğunu göstermektedir. Sarı ve açık tonlarını görmeniz durumunda ise kuşunuz dişidir. Muhabbet kuşu için basit olan cinsiyet ayrımı Kanaryalar için maalesef geçerli değildir. Kanaryalarda cinsiyet ayrımını belirlemek için birçok farklı yöntem denenilmelidir. İlk olarak yavru kanaryaları birkaç gün sabit bir yüzey üzerinde izlemeniz gerekmektedir. Gözlemleriniz doğrultusunda aceleci davranışlar yapan, sürekli atlayıp zıplayarak ortalıklarda dolanmaya çalışanları erkek, harekette bulunmayıp sabit kalanları ise dişi olarak tespit edebilirsiniz.

Güvercinlerde cinsiyet ayrımı ise genellikle vücut yapıları üzerinden yapılmaktadır. İri ve yapılı vücuda sahip olanlar daima erkek olup zayıf ve narin olanları ise dişi olduğunu söyleyebiliriz. Bir diğer tespit ise ötüşleri olduğunu söyleyebiliriz. Sahip olduğunuz güvercin ötüyor ise muhakkak erkektir. Dişiler, genelde sakin bir yapıda olmaları nedeni ile ötmek istemezler

Em-pati Yönetimi Tarafından Değerlendirildi.
Göz atma tarihi:
İncelenen öğe:
Kuşlarda Cinsiyet Ayrımı Nasıl Tespit Edilir
Kalite:
51star1star1star1star1star

What's Your Reaction?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Sevimli Sevimli
1
Sevimli
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Beğenme Beğenme
0
Beğenme
Beğen Beğen
0
Beğen
Komik Komik
0
Komik
Sevgi Dolu Sevgi Dolu
0
Sevgi Dolu
Cool Cool
0
Cool
Yuh Yuh
0
Yuh

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kuşlarda Cinsiyet Ayrımı Nasıl Tespit Edilir