Papağanınız için, el güveninin kurulması.


papaganı ele alıştırma
papaganı ele alıştırma

Günde birkaç kez elinizi kuş kafesin içine sokun. Bunu tekrar tekrar yapın. Elini yavaş yavaş ve tehdit unsuru olmadan sokacağından emin olun. Elini gereksiz yere sallama. Kafesi sallamayın veya kuşunuza vurmayın. Amacınız, kuşunuza elinizin zarar vermeyeceğine güvenmesini öğretmektir. Papağanı ele alıştırmak aslında kolay.

Papağana güven vermek
Papağana güven vermek

Kuşunuz elinize  alıştıktan sonra kuşunuza elinizi değdirmenize izin verecektir. Eliniz onun alanında güvenli ve hatta faydalı bir ek anlamına gelmelidir. İdeal sevgi tahıl veya tohumdan yapılacaktır. Kuşunuzun tanıması için yeterince büyük olmalı, ancak kuşunuzun elinden alabilmesi için yeterince küçük olmalıdırlar.

Kuşunuza güven sağlama
Kuşunuza güven sağlama

Tahtayı bir Çubuk ile sunun.  Çoğu ahşap dübellere benziyor. Bazıları metalden yapılmış. Hepsi büyüklük aralığındadır. Elinizden 4 ila 5 inç arasında rahatça uzanan bir çubuk seçmelisiniz. Bu adımla amacınız, kuşunuzu elinizin yakınına alıştırmaktır.

tahta çubuk
tahta çubuk

Hafifçe göğsüne doğru parmağınızı ittirin. Papağanınızı çubuk üzerine atlamasını söyleyen fiziksel ipucu olacaktır. Tahtanızı çok zorlamadığınızdan emin olun.

göğsüne dokunun
göğsüne dokunun

“Yukarı, yukarı,” ve ardından papağanının adını söyleyin. Diyelim ki, papağanın adı Petee. Göğsünü kaldırırken “yukarı, yukarı, Petee” demeliydin. Bu, kuşunuzun öğrenmesi için bir işitsel ipucu ekleyecektir. Sonunda, papağan  parmağınıza bir veya diğer sinyalle gelmesi mümkün olucaktır.

papağanı alıştırın
papağanı alıştırın

Papağan üzerine çıkınca kuşunuza çok fazla sevgi verin. Buna, başının arkasındaki nazik ev hayvanları veya ek muameleler dahildir. Bu bağlamda, papağanlar köpekler ve kedilere benzer. Oyunu öğrenmek için biraz olumlu ödüle ihtiyaçları var. Bazı papağanlar sevilmekten hoşlanmazlar. Bazen bunlardan biri ise, sevgi göstermek  için sadık kalın. Doğal tohumlardan, sebzelerden ve tahıllardan yapılan besinleri seçtiğinizden emin olun. Ve papağanınızın en çok ne sevdiğini öğrenin.

papağanı sevin
papağanı sevin

Parmağınızı çubuğun sonuna yakınlaştırın. Çubuk ve parmağınızı ayaklarının yakınına yerleştirin. Bağ kuruşunuz, çubuk yerine parmağınıza basmaya başladığında, çubuktan tamamen kurtulabilirsiniz.

Parmağınızı sanki parmağınızın altında kalmış gibi düz tutmaya dikkat edin. Senin papağanın her zaman güvende ve istikrarlı hissetmesi gerekir, aksi halde parmağını bir tehdit olarak algılayabilir.

papağanı eğitin
papağanı eğitin

Papağanı parmağınız üzerinde kalmışken kafesinden çıkarın. Kafesin içinde uzun bir zaman geçtiğini ve anlaşılacağı kadar korkacağını unutmayın. Bu birkaç gün sürebilir.

  • Kuşunuz kaçmaması için kapıları ve pencereleri kapalı tutun.
papağanı alıştırıyoruz
papağanı alıştırıyoruz

Arkadaşlarınızın ve ailenizin elinde papağanınızı aynı şekil de bekletin. Ailenizin insanları ile rahat edebilmesinin tek yolu budur.

papağan alıştırma
papağan alıştırma

Kuşun vücudunuzun diğer bölümlerine oturmasına izin verin. Parmağınızda rahat hissettikten sonra, vücudunuzun diğer bölümlerini keşfetme fırsatı vermeniz gerekir. Buna baş, diz, omuz ve kol da dahildir. Kuşunuzun güvende hissetmesi için çok yavaş, çok yavaş şeyler aldığınız sürece onu her yerde oturup eğitebilirsiniz.

kuşunuzun eğitimi
kuşunuzun eğitimi

What's Your Reaction?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Beğenme Beğenme
0
Beğenme
Beğen Beğen
0
Beğen
Komik Komik
0
Komik
Sevgi Dolu Sevgi Dolu
0
Sevgi Dolu
Cool Cool
0
Cool
Yuh Yuh
0
Yuh

Comments 2

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bir çift cennet papağanım vardı. Aslında papağanları severdim fakat bu çift yüzünden tüm türlerinden soğudum. Çok gürültücü canlılar.

Papağanınız için, el güveninin kurulması.